“Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece bu sözü bile Balkan göçmenlerinin ahvalini ortaya koymaya yeterlidir. Balkan denilince insanların aklına günümüzde sadece “tiriliçe” tatlısı gelmesi benim de içinde olduğum göçmenler için ne yazık ki acıklı bir durumdur. Sadece göçmenler değil tüm Türk Milliyetçileri için Balkanlar bir tatlıdan değil acıdan, özlemden ve kıymetli hatıralardan ibarettir. Bizler o toprakların ruhunu içimizde hissetmeliyiz ki nasıl Sarı Saltuk, Hoca Ahmet Yesevi’nin ikrarı üzerine Balkan coğrafyasına gidip orayı Müslümanlık için yurt edindiyse, nasıl Gazi Süleyman Paşa Türk mührünü Balkanlara vurduysa bizler de Balkan Türklüğünün dertleriyle dertlenmeli orada kalan soydaşlarımızı hiçbir durum ve şart altında unutmamalı, unutturmamalıyız.

Dergimizin bu sayısında dosya konusu olarak bu acılı ve mahzun Türk coğrafyasını ele almak istedik. İlk önce Türk ve dünya tarihçiliğinin önemli ismi şeyh-ül Müverrihin Halil İnalcık hocanın “Türkler ve Balkanlar” yazısını iktibas ettik. Daha sonra ise RUBASAM’ın kurucusu Av. Özcan Pehlivanoğlu’nun kaleme almış olduğu “Balkanlar Üzerinde Bir Ufuk Turu” yazısıyla Balkanların güncel siyasi durumları hakkında okurlarımızın bilgi sahibi olmasını amaçladık. RUBASAM Başkan Vekili Süheyl Çobanoğlu’nun “Balkanlarda Türklere Yapılan Soykırım” yazısıyla Balkan Türklüğünün acısını dile getirdik.

Arş. Gör. Rüştü Kaya’nın “Kosova Kırım’ı meşrulaştırır mı?” sorusuna uluslararası hukuk açısından yaptığı değerlendirme ise oldukça önemlidir. TDBP Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük’ün Batı Trakya Türklüğünü anlattığı yazısı ise gayet bilgilendirici ve açıklayıcı olmuştur. Ayrıca “Balkanları Yaşamak… Balkanlarda Yaşamak… Balkanlarla yaşamak” adlı yazısıyla Öğr. Gör. Turan Şener sizlere Balkanları gönül gözüyle dile getirip bizlerde ne manalar uyandırdığını yazıya geçirip siz okuyucularla buluşturdu. Balkanların, Makedonya’nın pek bilinmeyen kahramanları “Yücelciler”in hikayesi ise hem şiirleri hem de nesirleriyle edebiyatımıza ve fikir dünyamıza büyük katkılarını her daim sunan Timur Ali Aykaç’ın kaleminden sizlere ulaşıyor.

Bununla beraber yeni sayımızda bir de gezi yazısı mevcut kendisinin yazılarını büyük bir keyif ve merakla okuduğum Emre Kartal belki de çok hatırlanılmayan bir coğrafyaya Gök Oğuzların yani Gagauzların diyarına yatığı seyahatini kaleme alıp orada gezip gördüklerini bizlere “Hamdullah Suphi’yi Anarken: Bir Gagauz Yeri Değerlendirmesi” yazısıyla sunuyor.

Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Sekreteri ve Makedonya Milletvekili Enes İbrahim ile Makedonya Türklüğü üzerine yaptığımız söyleşi ise oldukça dikkat çekici ve kafalardaki soru işaretlerini giderici olduğunu düşünmekteyiz.

Son olarak bu sayıda emek vermiş tüm yazarlarımıza ve katkısı olan değerli bilim adamlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım Balkanların ne denli biz Türk milletine ve Türk Milliyetçilerine ihtiyacı olduğunu anlatabilmiş az da olsa bir duygu uyandırabilmişizdir. Bu hususta büyük emekleri olan dergimizin imtiyaz sahibi ve TDBP Genel Sekreteri Ahmet Alkan’a ve dergimizin baskısı ve dağıtımı noktasında büyük katkısı olan Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver Demirel’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment